BETADINE MASC 30G      IR/AINPH/GR
search
 • BETADINE MASC 30G      IR/AINPH/GR

BETADINE MASC 30G IR/AINPH/GR

24,45 zł
Ilość
w magazynie

100% bezpieczne płatności
 

Polityka bezpieczeństwa

  Zasady dostawy

Bezpłatna dostawa od 350 PLN

  Zasady zwrotu

możliwość zwrotu produktu w ciągu 14 dni

Betadine 100 mg/g maść 30 g

Nazwa: Betadine
Postać: maść
Dawka: 0,1 g/g
Opakowanie: 30 g

Betadine - opis i wskazania

Lek Betadine stosuje się do miejscowego leczenia oparzeń, ran, otarć, owrzodzeń troficznych, zakażeń skóry.

Działanie

Jodowany powidon jest to kompleks jodu i polimeru poliwinylopyrolidonu, z którego przez pewien okres czasu po aplikacji uwalnia się jod. Jod elementarny ma silne właściwości bakteriobójcze. In vitro szybko zabija wszystkie bakterie, wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki. Mechanizm działania jest następujący: wolny jod wywiera szybkie działanie bakteriobójcze natomiast polimer działa jako magazyn jodu. Po kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi polimer uwalnia coraz większe ilości jodu. Jod wchodzi w interakcje z utleniającymi się grupami -SH i -OH aminokwasów wchodzących w skład enzymów i strukturalnych białek drobnoustrojów, w wyniku czego białka ulegają inaktywacji lub zniszczeniu. In vitro większość drobnoustrojów ginie w ciągu niecałej minuty, najwięcej w ciągu pierwszych15-30 sekund. W przebiegu tego procesu jod traci swoje zabarwienie i dlatego intensywność brązowej barwy można traktować jako wskaźnik skuteczności preparatu. Utrata zabarwienia wskazuje na konieczność zastosowania następnej dawki. Nie są znane przypadki oporności.

Skład - jakie składniki zawiera lek Betadine

1 g maści Betadine zawiera 100 mg jodowanego powidonu. W 20 g maści znajduje się 2 g jodowanego powidonu.

Dawkowanie - jak stosować lek Betadine

W leczeniu zakażeń: maść Betadine nakładać raz lub 2x/dobę maks. przez 14 dni.

Uwagi

Wyłącznie do stosowania miejscowego. Skórę zmienioną chorobowo należy oczyścić i osuszyć. Nakładać maść na zmienione chorobowo miejsca. Można założyć opatrunek lub bandaż.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość lub podejrzenie nadwrażliwości na jod. Regularne stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób z chorobami tarczycy (w szczególności u osób z wolem guzkowym koloidowym, wolem endemicznym i zapaleniem tarczycy typu Hashimoto), przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii oraz w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa.

Uwagi i ostrzeżenia dotyczące leku Betadine

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie może spowodować podrażnienie skóry, a w rzadkich przypadkach, ciężkie odczyny skórne. Jeśli wystąpi podrażnienie lub nadwrażliwość należy zaprzestać stosowania preparatu. U pacjentów z chorobami tarczycy przyjęcie dużej ilości jodu może wywołać nadczynność tarczycy (np. wole guzkowe koloidowe, wole endemiczne). U tych osób stosowanie maści powinno być ograniczone, gdy chodzi o czas, jak również wielkość obszaru skóry, na który stosowana jest maść. W czasie długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry może wystąpić wychwyt jodu przez tarczycę co może spowodować nadczynność tarczycy u pacjentów z chorobami tarczycy w wywiadzie. U tych pacjentów maść może być stosowana średnio na nie więcej niż 10% powierzchni ciała lub nie dłużej niż 14 dni. Ze względu na osobnicze różnice w stopniu wychwytu jodu, należy monitorować czynność tarczycy i leczenie dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeśli po leczeniu wystąpią objawy wskazujące na nadczynność tarczycy należy przeprowadzić badania czynności tarczycy. Należy unikać stosowania dużych ilości jodu u noworodków i małych dzieci ze względu na większą przepuszczalność skóry i większą wrażliwość na jod u tych pacjentów, w związku z czym ryzyko wystąpienia nadczynności tarczycy w tych przypadkach jest zwiększone. U noworodków i małych dzieci jodowany powidon należy stosować w jak najmniejszej dawce. W razie konieczności należy przeprowadzić badania czynności tarczycy. Szczególną ostrożność należy zachować w razie regularnego stosowania preparatu u pacjentów ze współistniejącą niewydolnością nerek. Należy unikać regularnego stosowania maści u pacjentów aktualnie leczonych litem. Stosowanie maści nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Jodowany powidon działa przeciwbakteryjne przy pH w zakresie 2-7. Reakcje z białkami i nienasyconymi związkami organicznymi mogą osłabić skuteczność preparatu. Jednoczesne stosowanie maści z enzymatycznymi maściami do leczenia ran może zmniejszyć skuteczność obu preparatów. Środki zawierające rtęć, srebro, nadtlenek wodoru, kwas benzoesowy lub taurolidynę mogą wchodzić w interakcje z kompleksem powidon-jod w związku z czym należy unikać ich jednoczesnego stosowania. Uwaga! Ze względu na utleniające właściwości preparatu, w przypadku niektórych testów na wykrywanie krwi utajonej w kale lub wykrywanie krwi lub glukozy w moczu, zanieczyszczenie jodowanym powidononem może dać wyniki fałszywie dodatnie. Podczas stosowania jodowanego powidonu może zmniejszyć się wychwyt jodu przez tarczycę, co z kolei może utrudniać przeprowadzenie niektórych badań diagnostycznych (np. scyntygrafia tarczycy, oznaczanie jodu związanego z białkiem, badania z zastosowaniem jodu radioaktywnego) lub uniemożliwiać leczenie chorób tarczycy jodem. Aby uzyskać niezafałszowane wyniki zaleca się zachowanie 1-2 tygod. odstępu czasu między zakończeniem terapii jodowanym powidonem a scyntygrafią tarczycy.

Ciąża i laktacja

Regularne stosowanie jodowanego powidonu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią może być jedynie w przypadku dokładnej diagnozy i bezwzględnych wskazań do zastosowania preparatu. Należy ograniczyć dawkę preparatu oraz czas trwania terapii ponieważ wchłonięty jod może przenikać przez barierę łożyskową i do mleka kobiecego. Stężenie jodowanego powidonu w mleku jest większe niż w surowicy. Stosowanie preparatu Betadine może spowodować przemijającą nadczynność tarczycy u płodu lub noworodka. Może okazać się konieczne przeprowadzanie badań czynności tarczycy u dziecka. Należy chronić dzieci przed sytuacją, w której mogłyby wziąć preparat do ust lub go połknąć.

Działania niepożądane

Zaburzenia nerek i pęcherza: zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek. Zaburzenia skóry i tkanki łącznej: miejscowe reakcje skórne, reakcje nadwrażliwości, jak kontaktowe zapalenie skóry objawiające się zmianami łuszczycopodobnymi, zaczerwienieniem, występowaniem małych pęcherzy. Zaburzenia endokrynologiczne: długotrwałe stosowanie jodowanego powidonu może zwiększyć absorpcje jodu. Może wystąpić nadczynność tarczycy, szczególnie u pacjentów z chorobami tarczycy w wywiadzie.

Przedawkowanie

Objawy ostrego zatrucia jodem są następujące: metaliczny smak w ustach, ślinotok, ból lub pieczenie w gardle lub w jamie ustnej, odrażnienie i opuchnięcie oczu, reakcje skórne, niestrawność i biegunka, niewydolność nerek i bezmocz, niewydolność krążenia, obrzęk głośni z następczą utratą przytomności z niedotlenienia, obrzęk płuc, kwasica metaboliczna, hipernatremia. Leczenie. Należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające ze szczególnym uwzględnieniem równowagi elektrolitowej oraz czynności tarczycy i nerek.

 

Podmiot Odpowiedzialny
Inpharm

PKWIU21.20.13.0
RodzajLek OTC
EAN
BLOZ_074942611
15 Przedmioty