Biotifem Max tabl. 0,01 g 30 tabl.

Biotifem Max tabl. 0,01 g 30 tabl.

100% bezpieczne płatności
43,69 zł
Brutto

Opis

Biotifem MAX 10 mg 30 tabletek

Biotinum

Lek OTC

Stosowany w przypadku:

  • wypadanie włosów
  • nadmierna łamliwość paznokci i włosów

Biotifem MAX - opis i wskazania

Lek jest stosowany w przypadku niedoboru biotyny. Objawami niedoboru biotyny są m.in.:

  • wypadanie włosów,
  • zaburzenia wzrostu paznokci i włosów,
  • nadmierna łamliwość paznokci i włosów,
  • stany zapalne skóry wokół oczu, nosa, ust.

Lek ten należy do grupy preparatów witaminowych. Wchodząca w jego skład biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy witamin B.

Biotifem MAX stosuje się w leczeniu niedoborów biotyny z takimi objawami jak m.in. wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierna łamliwość, stany zapalne skóry zlokalizowane wokół oczu, nosa, ust, krocza, oraz zapobieganiu następstwom niedoborów, po wykluczeniu przez lekarza innych przyczyn.

Biotyna wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania się komórek naskórka oraz włosów i paznokci, poprawiając ich stan.

Jeśli po upływie 4 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Działanie

Biotyna (wit. B7, wit. H) jest wit. rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy wit. B. Cząsteczka biotyny składa się z dwóch skondensowanych pierścieni: tiofenowego i imidazolowego, z dołączonym do nich łańcuchem bocznym kwasu walerianowego. Biotyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania karboksylaz, enzymów transportujących grupy karboksylowe, oraz do stabilizowania cząsteczek dwutlenku węgla. Jest także niezbędna w wielu procesach metabolicznych, takich jak glukoneogeneza, lipogeneza, biosynteza kwasów tłuszczowych, metabolizm propionianu oraz katabolizm aminokwasów rozgałęzionych (ang. BCAA, branched-chain amino acids).

Skład - jakie składniki zawiera lek Biotifem MAX

Każda tabletka Biotifem MAX zawiera 10 mg biotyny oraz substancje pomocnicze, w tym izomalt.

Więcej informacji, patrz ulotka dla pacjenta.

Dawkowanie - jak stosować lek Biotifem MAX

Zwykle 5-10 mg/dobę. W sytuacji gdy o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego decyduje lekarz, może on zalecić inny schemat przyjmowania, w zależności od zapotrzebowania i stanu klinicznego pacjenta. W przypadku zalecenia przyjmowania dawki 5 mg, dostępny jest produkt leczniczy o takiej mocy. Dzieci i młodzież. U dzieci i młodzieży produkt leczniczy Biotifem MAX można stosować wyłącznie po zaleceniu przez lekarza. Lekarz ustali opymalny sposób dawkowania. Osoby w podeszłym wieku. Dawkowanie jak u młodszych osób dorosłych. Osoby z zaburzeniami czynności wątroby. Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Osoby z zaburzeniami czynności nerek. Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u osób z zaburzeniami czynności nerek. Czas trwania leczenia zależy od charakteru i przebiegu choroby. Obserwuje się ustępowanie objawów po ok. 4 tyg. stosowania.

Uwagi

Tabl. należy przyjmować doustnie, w razie potrzeby popijając niewielką ilością wody.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie.

Uwagi i ostrzeżenia dotyczące leku Biotifem MAX

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Produkt zawiera izomalt. Lek Biotifem MAX nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Biotyna może wpływać na badania laboratoryjne oparte na interakcji biotyny i streptawidyny, prowadząc do fałszywie obniżonych lub fałszywie podwyższonych wyników badań, w zależności od próby. Ryzyko wpływu jest większe u dzieci i pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wzrasta w przypadku większych dawek. Interpretując wyniki badań laboratoryjnych należy wziąć pod uwagę możliwą interferencję biotyny, zwłaszcza jeżeli obserwuje się brak zgodności z prezentacją kliniczną (np. wyniki badania tarczycy imitujące wyniki wskazujące na chorobę Gravesa-Basedowa u przyjmujących biotynę pacjentów bez objawów tej choroby lub fałszywie negatywne wyniki testów troponinowych u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego przyjmujących biotynę). W przypadkach, w których podejrzewa się wystąpienie interferencji, należy wykonać badania alternatywne, niepodatne na interferencję z biotyną, jeżeli są one dostępne. Jeśli zleca się badania laboratoryjne u pacjentów przyjmujących biotynę, należy skonsultować się z personelem laboratorium.

Interakcje

Leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon) powodują zmniejszenie stężenia biotyny we krwi. Alkohol powoduje zmniejszenie stężenia biotyny we krwi. Hormony steroidowe mogą przyspieszać katabolizm biotyny w tkankach. Awidyna, zasadowa glikoproteina występująca w białku jaja kurzego, ma zdolność łączenia się z biotyną, inaktywując ją i uniemożliwiając jej wchłanianie. W przypadku niedoboru biotyny lub stosowania jej preparatów nie należy spożywać surowego białka jaja kurzego. Stosowanie produktu może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych krwi. Dotyczy to oznaczeń, w których wykorzystywane są metody immunochemiczne oparte na układzie streptawidyna/awidyna-biotyna. Kwas walproinowy obniża aktywność enzymów metabolizujących biotynę (biotynidaz). Antybiotyki mogą zmniejszać stężenie lub siłę działania biotyny poprzez zaburzanie mikroflory jelitowej.

Ciąża i laktacja

Ilość biotyny zawarta w produkcie znacznie przekracza zalecane dzienne spożycie dla kobiet w ciąży. Nie prowadzono badań dotyczących stosowania dużych dawek biotyny u kobiet w ciąży. Produktu nie należy stosować u kobiet w ciąży. Karmienie piersią. Ilość biotyny zawarta w produkcie znacznie przekracza zalecane dzienne spożycie dla kobiet karmiących piersią. Biotyna przenika do mleka ludzkiego, jednak nie stwierdzono, aby miało to jakikolwiek wpływ na niemowlę karmione piersią. Produktu nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Dane kliniczne są ograniczone, jednak piśmiennictwo podaje, że podczas badań z zastosowaniem biotyny w dawkach 9 mg/dobę przez 4 lata, 10 mg/dobę przez 15 dni oraz 2,5 mg/dobę przez 6-15 m-cy nie stwierdzono działań niepożądanych. Zaburzenia przewodu pokarmowego: (nieznana) zaburzenia żołądkowo-jelitowe; Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) pokrzywka.

Przedawkowanie

Nie ma doniesień o przypadkach przedawkowania biotyny u ludzi. Podawanie wysokich dawek, takich jak 200 mg/dobę nie prowadziło do wystąpienia niekorzystnych skutków.

 

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:
Natur Produkt Pharma Sp. z o.o.

PKWIU-
RodzajLek OTC
EAN5909991440527
BLOZ_073733261

Szczegóły produktu

15 Przedmioty

Specyficzne kody

EAN13
5909991440527

Recenzje

Brak recenzji użytkowników.