Ból
Ból - sygnał ostrzegawczy dla organizmu
Pojawiający się ból informuje nas, że w organizmie dzieję się coś nieprawidłowego. Może się on objawiać dyskomfortem fizycznym jak i psychicznym. Może mieć charakter przewlekły np.: przy stanach zapalnych narządów wewnętrznych, chorobie zwyrodnieniowej lub ostry w wyniku urazu lub infekcji. Ból może mieć charakter miejscowy jak przy bólu gardła, głowy czy zębów lub rozległy jak przy bólu jamy brzusznej czy kończyn.
Jak leczyć ból?
W ofercie apteki znajdują się tabletki, kapsułki, krople do uszu czy też maści zmniejszające doraźnie dolegliwości bólowe. Warto pamiętać, żeby powyższe leki stosować zgodnie z zaleceniami producenta i prawidłowym dawkowaniem. W przypadku nasilania się dolegliwości bólowych lub ich przewlekłego charakteru warto skonsultować się ze specjalistą, który dzięki diagnostyce precyzyjnie określi przyczynę bólu oraz przypisze skuteczne leki na ból.
Podkategorie
-
Ból głowy i migreny
Ból głowy i ból migrenowy
Ból głowy jest dolegliwością, która dotyczy większości osób i w znaczący sposób utrudnia codzienne funkcjonowanie. W zależności od przyczyny ból głowy może pojawiać się w różnych częściach głowy. Na przykład ból z przodu głowy przypisywany jest zapaleniu zatok czołowych lub bólom napięciowym przy stresie. Ból głowy z tyłu przypisuje się nadciśnieniu tętniczemu, ból z prawej lub lewej strony jako ból migrenowy. Inne przyczyny bólu głowy to urazy, udar słoneczny czy problemy neurologiczne. Natomiast powstawanie migren nie jest do końca poznane.
Jak radzić sobie z bólem głowy?
Bardzo ważna jest diagnostyka i wykluczenie poważnych schorzeń przy nawracających bólach głowy. Jeżeli ból jest sporadyczny możemy zastosować tabletki, kapsułki czy też tabletki rozpuszczalne w wodzie, żeby zniwelować dyskomfort. Ważne jednak, aby dokładnie przestrzegać dawkowania i nie stosować tabletek przeciwbólowych przewlekle.
-
Ból gardła
Przyczyny bólu gardła
Ból gardła jest to dolegliwość, na którą cierpi większość osób kilka razy w roku. Główne objawy bólu gardła to drapanie, kłucie, trudności podczas przełykania, ale też chrypka. Najczęściej przyczyną bólu gardła są wirusy i bakterie, ale może to być także refluks żołądkowo-przełykowy czy stany zapalne dziąseł. Nie należy lekceważyć bólu gardła, gdyż może być symptomem poważniejszych chorób np.: anginy.
Sposoby na bolące gardło.
Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy bólowe, warto zastosować domowe sposoby na bolące gardło — płukanki gardła na bazie ziół, sody oczyszczonej lub specjalnych preparatów. Dodatkowo można pomóc sobie, stosując tabletki na ból gardła do ssania, spraye czy syropy. Mają one działanie odkażające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne i bardzo skutecznie zwalczają objawy, jak i przyczynę stanu zapalnego gardła. W przypadku, gdy gardło jest suche, warto wypróbować tabletki do ssania o działaniu nawilżającym z tymiankiem, prawoślazem lub porostem islandzkim.
-
Ból ucha
Przyczyny bólu ucha
Ból ucha powiązany jest zazwyczaj z infekcją (ból gardła, katar, zapalenie zatok, stan zapalny zębów) lub może być jej powikłaniem. Często do stanu zapalnego uszu dochodzi w momencie, gdy woskowina zatka ucho i wówczas dochodzi do bólu ucha. Za ból ucha odpowiadają bakterie, wirusy lub grzyby. Nieprzyjemne objawy bólu ucha to zatkanie ucha, świąd czy wysięk. Często zapaleniu uszu towarzyszy gorączka.
Jak poradzić sobie z bólem ucha?
Należy pamiętać, że przy bólu ucha najlepiej skontaktować się z lekarzem laryngologiem, zwłaszcza jeśli ból ucha dotyczy dzieci, gdyż może być dla nich zagrożeniem. Doraźnie na ból ucha można zastosować krople do uszu dostępne w aptece, które zawierają substancje przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Stosując powyższe preparaty, można zminimalizować dokuczliwe dolegliwości.
-
Ból zęba
Ból zębów — przyczyny
Jednym z nieprzyjemnych i dokuczliwych bólów jest narastający ból zębów, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niestety w większości przypadków nie jesteśmy sobie pomóc sami i musimy udać się na wizytę do stomatologa. Najczęściej bolą zęby, w których rozwija się próchnica lub ropień. Niekiedy dochodzi do urazów mechanicznych zębów jak złamanie, pęknięcie lub uszkodzenie struktury. Warto pamiętać, że mogą nam dokuczać także stany zapalne dziąseł i przyzębia.
Jak możemy doraźnie sobie pomóc?
Warto w domowej apteczce posiadać tabletki przeciwbólowe, gdyż ból zęba może pojawić się niespodzianie i zakłócić codzienne funkcjonowanie. Należy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej oraz systematycznych wizytach u dentysty. W ofercie apteki znajdują się także maści przeciwbólowe dla dzieci, przy dolegliwościach podczas ząbkowania. Do ochrony dziąseł dostępne są liczne maści i żele o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i ściągającym.
-
Ból menstruacyjny
Ból menstruacyjny — przyczyny
Większość kobiet w czasie miesiączki odczuwa bóle spowodowane zwiększonym poziomem prostaglandyn wydzielanych przez błonę śluzową macicy, co powoduje bolesne skurcze. Ból menstruacyjny dokucza zwłaszcza w pierwszych dniach okresu. Często bólom brzucha towarzyszą także bóle głowy, pleców, a nawet wymioty. W trakcie menstruacji pojawia się także rozdrażnienie i znaczny spadek koncentracji.
Bolesna miesiączka — jak sobie pomóc?
Farmaceutyki, które dostępne są do leczenia bóli menstruacyjnych, zawierają w swoim składzie substancje typu NLPZ, czyli przeciwbólowe i przeciwzapalne a niekiedy także rozkurczające. Niekiedy przy bolesnych miesiączkach warto spróbować ciepłych okładów na bolący brzuch lub ciepłych, ale nie gorących kąpieli, aby uzyskać efekt rozluźniający i uspokajający.