Cukrzyca – słodka diagnoza, gorzka prawda. Zagrożenia dla serca i układu krążenia u diabetyków.

Cukrzyca jest chorobą objawiająca się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, wynikającymi z defektu wydzielania lub działania insuliny (hormonu produkowanego przez trzustkę), co w konsekwencji powoduje niewydolność wielu narządów. Najczęstszymi postaciami cukrzycy są: cukrzyca typu 1, typu 2 oraz cukrzyca kobiet ciężarnych. Występujące w przebiegu cukrzycy przewlekłe powikłania naczyniowe stanowią obecnie jedno z największych wyzwań współczesnej diabetologii.

cukrzyca - badanie poziomu cukruSłodka epidemia naszych czasów
Zachorowalność na cukrzyce w ostatnim czasie przybrała rozmiary pandemii. Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, ze na całym świecie żyje ponad 180 mln diabetyków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, ze do  roku 2030 nastąpi ponad dwukrotny wzrost liczby diabetyków. W 95 % przypadków diabetycy chorują na cukrzyce typu 2  tzw. insulinoniezależną. Niestety prawdopodobnie przynajmniej połowa z nich nie jest świadoma swojej choroby. Główna przyczyna wzrostu zachorowalności na cukrzyce jest paradoksalnie postęp cywilizacyjny. Ocenia się, że w krajach wysoko rozwiniętych liczba chorych wzrośnie w najbliższym czasie z ok. 56 mln do 81 mln, natomiast w krajach rozwijających się z ok. 115 mln do 285 mln. To co źle rokuje naszej cywilizacji, to fakt, że cukrzyca rozwija się skrycie i niepostrzeżenie, a przez to bardzo długo może pozostać nie wykryta.

Serce w niebezpieczeństwie!
W obrębie współczesnej kardiologii wyłoniła się nowa dyscyplina: diabetokardiologia, która bada wpływ cukrzycy na funkcjonowanie serca i układu krążenia oraz zajmuje się leczeniem powikłań kardiologicznych diabetyków. Powikłania kardiologiczne cukrzycy w dużym stopniu dotyczą zwyrodnienia średnich i dużych naczyń krwionośnych co wpływa niekorzystnie na stan zdrowia i jakość życia diabetyków. Powyżej wspomniane powikłania z grupy tzw. makroangiopatii stanowią najczęstszą przyczynę śmierci wśród osób chorych na cukrzyce.

Najczęstsze przyczyny chorób układu krążenia wśród diabetyków to:
otyłość czyli BMI > 30
nadciśnienie tętnicze ( ciśnienie krwi > 140/190 mmHg)
hipertrójglicerydemia ( trójglicerydy > 150 mg/dl,)
hipercholesterolemia (cholesterol LDL > 115 mg/dl)

Cicha choroba serca

Chorobę niedokrwienną serca stwierdza się u około ¼ chorych z cukrzycą i stanowi ona główną przyczynę zgonu u tych osób (ok. 44 % przypadków). U diabetyków choroba wieńcowa rozwija się dużo szybciej i ma znacznie cięższy przebieg. W wielu przypadkach występują epizody tzw. niemego niedokrwienia.
Można je wykryć przy pomocy badania holterowskiego lub innych badań (próby wysiłkowej, EKG lub USG, echokardiografii czy scyntygrafii), które wskazują na wielokrotne w ciągu doby incydenty niedokrwienia serca, których pacjent wcale nie odczuwa. Mogą one w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, włącznie z migotaniem komór.
W grupie wiekowej 45 – 74 lat cukrzyca zwiększa ryzyko niewydolności serca. U mężczyzn ryzyko wzrasta dwukrotnie, a u kobiet aż pięciokrotnie! Terapia choroby wieńcowej u diabetyków przebiega bardziej kompleksowo niż u innych grup chorych. Jednym z pierwszoplanowych zadań jest obniżenie ciśnienia tętniczego do poziomu > 130/80 ponieważ to znacznie obniża ryzyko wystąpienia tzw. incydentów sercowo- -naczyniowych.

Serce w opałach
Zawał serca znacznie częściej dotyka osób chorych na cukrzycę i ma u nich poważniejszy przebieg. Wszystko za sprawa wysokiego stężenia glukozy we krwi, która sprzyja odkładaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach. Objawy, diagnostyka i leczenie zawału serca u diabetyków są jednak zupełnie inne niż u pozostałych chorych. Osoby chore na cukrzycę z powodu neuropatii mogą przechodzić zawał bezobjawowo. Neuropatia cukrzycowa oznacza zmniejszenie odczuwania bólu i dotyczy dużej części diabetyków. Znacznie utrudnia to rozpoznanie zawału, a przez to opóźnia leczenie. Bo to właśnie ból w klatce piersiowej jest tym objawem który skłania pacjenta do wizyty u lekarza. Jeśli ból nie jest odczuwalny to pacjent do lekarza nie przychodzi, a zawał serca bywa rozpoznany dopiero w momencie przeprowadzenia badań lekarskich – np. EKG. Czasem zawałowi towarzysza inne objawy: lek, osłabienie, bóle w okolicy szyi, ramion czy brzucha. Pojawić się mogą również duszności i pocenie się, które są najbardziej typowymi objawami zawału serca.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Kolosalne znaczenie w życiu każdego diabetyka ma profilaktyka chorób układu krążenia. Diagnostyka kardiologiczna - próba wysiłkowa, echokardiografia obciążeniowa, scyntygrafia perfuzyjna – precyzyjnie ocenią stan naczyń wieńcowych i pomogą w odpowiednim momencie wdrożyć leczenie.

Gorzkie następstwa słodkiej choroby
Istotnym problemem, który towarzyszy cukrzycy są infekcje układu moczowo- płciowego. W cukrzycy dochodzi do upośledzenia zdolności obronnych organizmu. Obecność dużej ilości glukozy we krwi, pocie i moczu daje patogenom znakomite warunki do rozwoju. Diabetycy powinni więc pamiętać o aktywnej profilaktyce, by chronić organizm przed groźnymi dla nich zakażeniami. U diabetyczek zakażenia układu moczowego (ZUM) mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań i chorób nerek. Dlatego też typowe objawy jak: pieczenie, ból przy oddawaniu moczu lub częste parcie na mocz, powinny od razu skłonić do wizyty u lekarza. Konieczne jest wtedy wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu, którego wynik informuje o ilości i rodzaju bakterii, a także  ich wrażliwości na antybiotyki. Leczenie polega na podawaniu odpowiedniego antybiotyku, przy czym ważne jest, aby był to lek bezpieczny dla nerek. Antybiotyki i dawki insuliny osłabiają barierę ochronna pochwy kobiety w wyniku wyjałowienia jej z pożytecznych bakterii Lactobacillus. Stad też w celu utrzymania licznej populacji Lactobacillus i kwaśnego pH pochwy, konieczne jest przyjmowanie doustnych probiotyków ginekologicznych. Polecamy LaciBios femina - preparat o aktywnym działaniu wspomagającym odbudowę naturalnego środowiska dróg rodnych kobiety. LaciBios femina skutecznie uzupełnia i odbudowuje zniszczona np. antybiotykami mikroflorę pochwy i chroni ja przed ponownymi dolegliwościami. Każda kobieta doskonale wie, ze infekcje układu moczowo-płciowego są trudne do wyleczenia i często występują nawroty. Co zatem trzeba robić?
Pamiętaj o tym, aby przyjmować dużą ilość płynów i regularnie opróżniać pęcherz moczowy. Niezbędne są również preparaty zawierające standaryzowany wyciąg z żurawiny (ProUro), które m.in. zapobiegają przyleganiu bakterii E. coli do pęcherza moczowego. To właśnie ta bakteria gra „główna role” w ZUM.

A życie toczy się dalej…

Cukrzyca to nie koniec świata, jak uważa wielu z nas. Wystarczy odpowiednio zadbać o siebie i połączyć terapię z aktywną profilaktyką.

Do najczęściej występujących u diabetyków chorób układu krążenia zaliczamy:
chorobę niedokrwienna serca,
udar mózgu,
zawał mięśnia sercowego,
miażdżycę tętnic kończyn dolnych.


Uwaga: u osób z cukrzyca obok kontroli poziomu glukozy we krwi, równie ważne jest stałe kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi (optymalne wynosi < 120/80 mmHg), kontrolowanie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów, a także walka z otyłością poprzez propagowanie aktywności fizycznej i zdrowej diety.


ABC CUKRZYCY

• 366 milionów ludzi będzie chorych na cukrzyce do 2030 roku

• 3000–1500 lat p.n.e. powstał pierwszy opis cukrzycy sporządzony na egipskim papirusie

• 200 mg/dl – jeśli poziom glukozy zmierzony o dowolnej porze dnia przekracza te wartość oznacza to podejrzenie cukrzycy

• U 80 % diabetyków występuje nadciśnienie tętnicze i zwiększone ryzyko pojawienia się incydentów sercowo-naczyniowych

• W cukrzycy 50 % sukcesu terapeutycznego zależy od pacjenta i jego wiedzy na temat swojej choroby

• W grupie wiekowej 45–74 lata cukrzyca zwiększa ryzyko niewydolności serca; dwukrotnie u mężczyzn i aż pięciokrotnie u kobiet

• 22 % diabetyków ma problemy z niewydolnością serca

• WHO szacuje, ze 15 mln ludzi utraciło wzrok w wyniku powikłań cukrzycy

• 10 % budżetu światowej służby zdrowia przeznaczane jest na zwalczanie cukrzycy oraz jej powikłań

• 5% ludzi na świecie choruje na cukrzyce

• 1 kapsułka dziennie doustnego probiotyku ginekologicznego LaciBios femina dba o zdrowie intymne diabetyczek

 

Artykuł z magazynu Apetyt na zdrowie nr 11 (styczeń-luty 2012)
pobierz artykuł w formacie PDF