Już wiosną warto wykorzystać cieplejsze i dłuższe dni, aby wzmocnić kondycję fizyczną. Lekarze wszystkich specjalności przekonują pacjentów, że aktywni ludzie cieszą się lepszym zdrowiem, czują się młodo i odczuwają wyższy poziom szczęścia. Ruch nie tylko przyspiesza spalanie zbędnych kilogramów i służy pięknej, szczupłej sylwetce, ale wzmacnia kondycję całego organizmu. Codzienna aktywność fizyczna wspomaga serce, reguluje ciśnienie krwi i poprawia stan naczyń krwionośnych. Odmładza też stawy i kości oraz uelastycznia kręgosłup. Dotlenia mózg i oczyszcza drogi oddechowe. Pracujące mięśnie doskonale “masują” nasze drogi żółciowe oraz jelita i pobudzają je do lepszej pracy.
Na tapczanie siedzi leń
Jest wiele korzyści wynikających z prowadzenia aktywnego stylu życia. Nadal jednak duży odsetek Polaków woli spędzać wolny czas przed ekranem telewizora rezygnując z ćwiczeń fizycznych. Konsekwencje dla ich zdrowia są niezwykle poważne – otyłość stała się epidemią naszych czasów! Na świecie co roku z powodów powiązanych z nią i nadwagą umiera 2,6 miliona ludzi. Otyłość brzuszną na podstawie obwodu w talii (dla kobiet >88 cm, dla mężczyzn >102 cm) rozpoznano w Polsce u 37% kobiet i 20% mężczyzn. Nadwaga w szybkim tempie stała się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. W Polsce aż 46% społeczeństwa ma problem z prawidłową wagą ciała. Konsekwencje nieprawidłowej wagi ciała są poważne: zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów etc. Żadna grupa społeczna nie jest wolna od otyłości, coraz częściej dotyka ona także dzieci i młodzieży.
Wyniki badania zespołu Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku Natpol 2011 udowodniły, że w 2035r. liczba osób otyłych wzrośnie z 22% do 33%, czyli z 6, 5 mln do ponad 9mln.
Ta diagnoza powinna być przestrogą dla wszystkich, którzy prowadzą „siedzący tryb” życia.
Jak ruszają się Polacy?
Chcąc zachować zdrowie i sprawność, aż 51% Polaków w wieku 30-50 lat regularnie uprawia rekreację lub sport. Te liczby cieszą, choć z drugiej strony oznaczają też, że prawie połowa Polaków nie robi nic dla zachowania dobrej kondycji fizycznej. A przecież jazda na rowerze, bieganie czy Nordic Walking nie są wymagającymi formami rekreacji - stać na nie każdego. Największym problemem jest zatem odpowiednia motywacja. Jeśli jednak przezwyciężymy już w sobie niechęć do ruchu i rekreacji, okaże się, że w mig „złapiemy bakcyla zdrowia”, aby już po kilku tygodniach nie wyobrażać sobie dnia bez biegania czy jazdy na rowerze. Często w asyście przyjaciół lub ukochanego psa.
Ćwicz a będziesz szczęśliwszy.
Systematyczne ćwiczenia fi zyczne to recepta na długą młodość. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, który od wielu lat bada poczucie szczęścia Polaków, udowodnił w badaniach z cyklu: „Diagnoza Społeczna”, że „dobre zdrowie” wpływa na dobre samopoczucie i wzrost zadowolenia z życia. Brak aktywności fizycznej powoduje nie tylko zły nastrój, ale przyspiesza pojawienie się wielu chorob destabilizujących funkcjonowanie organizmu. Aktywność fizyczna, przede wszystkim u ludzi w wieku średnim i starszym wydłuża życie, zapobiega przedwczesnej śmierci i poważnym chorobom.
Ćwiczenia fizyczne ponadto:
- obniżają ciśnienie krwi znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorob sercowo-naczyniowych, chronią przed osteoporozą,
- zwiększają ilość masy kostnej,
- wpływają na wzrost cholesterolu HDL (tzw. „dobry cholesterol”) i redukcję zawartości w osoczu krwi tzw. „złego cholesterolu”
- obniżają ryzyko cukrzycy
- poprawiają nastrój i kondycję psychiczną, uodparniają na działanie stresu
Dlaczego trzeba prawidłowo przygotować się do aktywności fizycznej?
Pamiętajmy, że do uprawiania aktywności fizycznej trzeba się przygotować. Właściwy strój i dobre obuwie to nie wszystko. Musimy też przygotować nasz układ kostno-stawowy. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że osoby aktywnie uprawiające różne formy rekreacji fizycznej lub dyscypliny sportowe (zarówno zawodowo, jak i amatorsko) należą do grupy o podwyższonym ryzyku wystąpienia wszelkich urazów i mikrourazów stawów.
Dla naszych stawów, a zwłaszcza chrząstek stawowych, najbardziej niebezpieczne są właśnie mikrourazy. Zwykle nie bolą, nie widać ich, a więc łatwo możemy je zbagatelizować. One jednak przez szereg lat nakładają się na siebie i sumują. Jeśli w porę nie pomyślimy o właściwej ochronie i wzmocnieniu naszych stawów „od środka”, to po kilku latach możemy usłyszeć diagnozę: zwyrodnienie stawów.
Propozycja specjalisty.
Aby w porę zabezpieczyć się przed konsekwencjami braku ruchu należy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut. Dr Dawid Bączkowicz - adiunkt Instytutu Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej - zachęca do każdej, nawet najmniejszej aktywności ruchowej. Najlepszy dla naszego organizmu jest umiarkowany wysiłek. Intensywność treningu należy dopasować do aktualnej wydolności organizmu. Pół godziny ruchu dziennie aż o 50 % zmniejsza ryzyko: cukrzycy, raka piersi, stanów depresyjnych, nowotworu jelita grubego, osteoporozy. Utrzymanie dobrej kondycji wymaga systematycznego ćwiczenia. Oto kilka przykładów aktywności, które wpłyną korzystnie na zdrowie całego organizmu.
Lekki trucht – reguluje ciśnienie krwi, zapobiega chorobom serca i bólom pleców.
Przygodę z bieganiem można zacząć w każdym wieku, pewnym ograniczeniem jest tutaj duża nadwaga lub poważne zwyrodnienia stawów (ze względu na zwiększone obciążenie kolan).
Spacer z kijkami – wzmacnia serce, zapobiega osteoporozie, bólom stawów oraz kręgosłupa. Popularny Nordic Walking mogą uprawiać dosłownie wszyscy, nawet osoby w podeszłym wieku, nawet te chore na serce. Chodzenie z kijkami jest bardziej efektywne niż zwykły spacer, bo uaktywnia też górne partie ciała i wzmacnia praktycznie wszystkie mięśnie.
Przejażdżki rowerem – zapobiegają żylakom, nadciśnieniu i osteoporozie. To najbardziej relaksująca forma aktywności – dla kobiet w każdym wieku.
Pływanie, gimnastyka w wodzie – wzmacnia mięśnie i pomaga pokonać dużą nadwagę, zapobiega bólom stawów, pleców i kręgosłupa. W basenie ciało jest lżejsze, więc kości i stawy są mniej odciążone. Jednocześnie mięśnie pracują bardziej, bo muszą pokonać opór wody.
Dobre zdrowie i sprawność fizyczna ułatwiają życie. Dzięki nim możemy być samodzielni nawet podczas „jesieni życia”. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowaną dietą, a także przyjmowaniem właściwie dobranych preparatów suplementacyjnych wspomagających funkcjonowanie narządu ruchu (np. Artresan Active) to cenna profilaktyka w każdym wieku, recepta na długą młodość i sprawne stawy. Dbajmy zatem o siebie i bądźmy w ruchu, bo ruch to zdrowie!
RUCH TO ZDROWIE
- Redukcja nadmiernej masy ciała o 5-10 kg przyczynia się do zmniejszenia bólu stawów biodrowych i kolanowych.
- Sport odmładza, nie zdziw się, jak ludzie pomyślą, że jesteś o 10 lat młodsza/młodszy.
- 20-30 minut dwa razy w tygodniu – takie jest ogólne zalecenie łącznego czasu wykonywania ćwiczeń fizycznych.
- Ryzyko powstania cukrzycy u osób bardzo aktywnych jest zredukowane o 33 do 50%.
- Systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna o 50 % zmniejsz ryzyko zawału serca.
- Badania dowodzą, że za nasze zdrowie w ok. 10% odpowiada służba zdrowia, w 15% - dziedziczenie, w 25% środowisko i aż w 50% - nasz styl życia.
- 51% Polaków w wieku 30-50 lat regularnie uprawia rekreację lub sport chcąc zachować zdrowie i sprawność.
- 70 uderzeń na minutę – taka jest prawidłowa częstość bicia zdrowego serca w stanie spoczynku.
- 90 minut szybkiego marszu jest potrzebne, aby „spalić” zjedzoną drożdżówkę.
- 120 lat– tyle w obecnych czasach ma szansę przeżyć każdy przychodzący na świat człowiek, jeśli będzie dbać o swoje zdrowie.
- Podczas tradycyjnego spaceru spalamy około 280 kcal.
- Nordic Walking: angażuje do ruchu ponad 600 mięśni (90%) naszego ciała.
Artykuł z magazynu Apetyt na zdrowie nr 12 (marzec-kwiecień 2012)
pobierz artykuł w formacie PDF