Choroba hemoroidalna jest coraz częstszą dolegliwością w populacji osób dorosłych. Niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej są najczęstszymi przyczynami tego schorzenia. Na duże ryzyko pojawienia się problemów z guzkami krwawniczymi są narażone osoby starsze.
Hemoroidy to schorzenie wieloobjawowe, którego symptomy pojawiają się stopniowo i z różnym nasileniem w zależności od zaawansowania choroby. Większość z nich jest bardziej nieprzyjemna niż bolesna, jednak w rezultacie mogą mieć znaczący wpływ na pogorszenie jakości życia chorego. Do najczęściej zgłaszanych objawów choroby hemoroidalnej zalicza się: krwawienie, świąd, sączenie wydzieliny z odbytu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia oraz ból.
Najważniejszym objawem, który może sygnalizować początek choroby hemoroidalnej jest krwawienie towarzyszące wypróżnianiu. Krew może pojawiać się w postaci zakrzepów lub jasnoczerwonych pasemek na powierzchni stolca. Nawet nieznaczne ślady krwi na papierze toaletowym powinny być sygnałem do wizyty lekarskiej. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy krwawienie staje się intensywne. Jest to poważny błąd, gdyż należy bezwzględnie ustalić jego przyczynę i wykluczyć inne, poważniejsze schorzenia. Drugim, częstym symptomem występowania choroby hemoroidalnej jest uczucie swędzenia i pieczenia w okolicy odbytu.
Dolegliwości hemoroidalne są dość powszechną w społeczeństwie przypadłością. Nie powinny one stanowić tematu tabu, gdyż powodowane wstydem unikanie kontaktu ze specjalistą opóźnia leczenie i znacząco wypływa na wydłużenie się okresu trwania choroby.
Gdy pojawią się pierwsze dolegliwości
Wcześnie rozpoznane objawy choroby hemoroidalnej można w prosty sposób złagodzić, stosując preparaty dostępne w aptece. Warto zastosować leki Avenoc (maść, czopki), które łagodzą objawy hemoroidów i przywracają komfort codziennych czynności fizjologicznych chorego: hamując krwawienie* podczas wypróżniania, usuwając ból, świąd i pieczenie okolic odbytu. Leki są w dwóch postaciach i każda ma swój unikalny skład, dzięki czemu pacjent ma możliwość wybrania postaci w zależności od preferencji. Leki Avenoc charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa: możliwa jest terapia z innymi lekami, są wolne od fenolu i innych środków konserwujących oraz nie powodują działań niepożądanych. W łagodzeniu objawów żylaków odbytu należy uważać na substancje czynne, takie jak: lidokainę, która może powodować reakcje alergiczne, trybenozyd: może powodować wysypkę lub pokrzywkę, bizmut: może powodować działanie toksyczne na tkankę nerwową, hydrokortyzon, którego nie należy stosować równocześnie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz ze szczepionkami; dodatkowo może powodować zanik skóry. Leki Avenoc są wolne od tych ww. substancji. Preparaty Avenoc nie brudzą bielizny i nie ma potrzeby stosowania elementów chroniących ją przed zabrudzeniem.
*- Avenoc maść zawiera adrenalinę, która wykazuje działanie obkurczające naczynia krwionośne.
Avenoc (maść i czopki): produkty złożone. Postać farmaceutyczna: maść, czopki. Wskazania do stosowania: Avenoc (maść i czopki) - wspomagająco w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich, jak: ból, pieczenie i świąd. Przeciwwskazania: Avenoc (maść i czopki) - nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny Avenoc (maść i czopki): BOIRON SA, 20 rue de la Libération, 69110 Sainte Foy-lès-Lyon, Francja.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.