Niby banalna rzecz – siedzenie, ale dla Osób, którym dokuczają żylaki odbytu To już nie jest takie proste. Tymczasem Szykuje się miesiąc ciekawych imprez Futbolowych – i jak tu na nich Wysiedzieć, gdy boli pupa? W dodatku Boli i na stadionie, i w domowym, Kanapowym zaciszu…

Dolegliwości hemoroidalne są dość powszechne, nie powinny więc stanowić tematu tabu. Żylaki odbytu dokuczają osobom, które prowadzą przeważnie siedzący tryb życia – ale nie tylko za biurkiem. To zmora zawodowych kierowców, taksówkarzy, osób pracujących w transporcie lub pracujących, wysiłkowo (jak np. sportowcy). Potoczna nazwa schorzenia to hemoroidy, aczkolwiek nazwa ta nie jest do końca ścisła, gdyż hemoroidami nazywają lekarze prawidłowe, fizjologiczne struktury anatomiczne (łac. varices haemorrhoidales), na które składa się gęsty splot naczyń żylnych błony śluzowej odbytnicy. Ich funkcją jest prawdopodobnie uszczelnianie odbytu. Przyjmują one postać „poduszeczek”, które uczestniczą w prawidłowym funkcjonowaniu końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej w kanale odbytu występują trzy guzki krwawnicze, które uszczelniają odbytnicę, dzięki czemu możliwe jest utrzymywanie gazów i stolca. W normalnym stanie splot naczyń tworzących hemoroidy jest niewyczuwalny podczas badania proktologicznego. Zmiany chorobowe powodują jednak, że dochodzi do zatrzymania w nich krwi, struktury się „nadymają”, rozszerzają i tworzą guzkowate wypukłości w błonie śluzowej. To właśnie one są potocznie nazywane hemoroidami. Wraz z rozwojem choroby hemoroidalnej zaczynają dokuczać coraz większym uczuciem dyskomfortu.


OBJAWY CHOROBY HEMOROIDALNEJ

Symptomy choroby pojawiają się stopniowo i z różnym nasileniem, w zależności od stadium choroby. Większość z nich jest raczej nieprzyjemna niż bolesna, jednak w efekcie pogarszają jakość życia chorego. Do najczęściej obserwowanych objawów zalicza się: krwawienie, świąd, sączenie wydzieliny z odbytu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Początek choroby może sygnalizować bezbolesne krwawienie podczas wypróżniania. Krew może pojawiać się na powierzchni stolca i na papierze toaletowym. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy krwawienie staje się intensywne. Ale wtedy trzeba ustalić jego przyczynę i wykluczyć inne, poważniejsze schorzenia. Innym częstym symptomem choroby hemoroidalnej jest uczucie swędzenia w okolicy odbytu. Jest to objaw często ignorowany, a występuje wraz z wodnistą wydzieliną w okolicach analnych. Pozostawia ona ślad na bieliźnie i wywołuje nieprzyjemne uczucie dyskomfortu i wilgoci, która sprzyja rozwojowi zakażeń. W chorobie hemoroidalnej pojawia się również uczucie niepełnego wypróżnienia, co wiąże się z powiększeniem guzków krwawniczych, wywołującym wrażenie, że w kanale odbytu pozostał jeszcze stolec. Skłania to chorych do zbędnego zwiększania parcia, które prowadzi w niektórych zaawansowanych stadiach choroby do wypadania żylaków na zewnątrz.

Należy podkreślić, że wymienione symptomy nie są jednoznaczne - mogą być sygnałem przypadłości innych niż choroba hemoroidalna.

Świąd, ból oraz krwawienie odbytu pojawia się np. przy infekcjach i urazach okolic analnych. Mogą one także sygnalizować przetokę odbytu, grzybicę, a nawet nowotwory. Dlatego utrzymujące się dolegliwości w okolicach odbytu powinny być konsultowane z lekarzem.

 

PRZYCZYNY

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości hemoroidalnych jest zwiększone ciśnienie krwi w splotach żylnych dolnego odcinka jelita grubego. Sprzyja temu: Nieodpowiednia dieta, uboga w błonnik, oraz niedostarczanie organizmowi optymalnej ilości płynów, nadużywanie ostrych przypraw, kawy i alkoholu, zaparcia. Ich konsekwencją jest przedłużone i silniejsze parcie na stolec, które powoduje rozciąganie błony śluzowej i podrażnienia. Brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna niekorzystnie wpływa m.in. na procesy trawienne. W połączeniu z błędami żywieniowymi przyczynia się to do zaparć – ciąg dalszy jak wyżej... Zaburzenia czynności jelit. Na skutek braku regularności w oddawaniu stolca, a także częstego wstrzymywania stolca może dochodzić do przekrwienia okolic odbytu. Nadmierny wysiłek fizyczny. Praca wymagająca dużego wysiłku, forsowny sport, pozostawanie przez długi okres w pozycji stojącej. Wiek. Wraz z nim następuje obniżenie napięcia mięśniowego i zanik elastyczność tkanki łącznej w odbytnicy. Niektóre przewlekłe schorzenia, np. wątroby. Wynikiem zmian chorobowych mogą być dolegliwości hemoroidalne. Do schorzeń mających wpływ na żylaki odbytu zalicza się też niewydolność serca, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze i inne. Uwarunkowania genetyczne. Skłonność do żylaków odbytu może być dziedziczona. Nowotwory odbytnicy. Zaburzone krążenie żylne w okolicy miednicy podczas rozwoju choroby nowotworowej jelita może przyczyniać się do powstania żylaków odbytu.

Inne: przewlekłe stany zapalne, zwłaszcza dotyczące jelita grubego; przewlekłe wymioty i biegunki wywołane długotrwałym stosowaniem środków przeczyszczających; leki stosowane miejscowo na okolicę odbytu; operacje odbytu i krocza.


PORADY DLA KIBICÓW SPORTOWYCH:Piłka

Jeśli hemoroidy nie są zbyt zaawansowane można zastosować leczenie objawowe. Miejscowo aplikuje się nabyte w aptece różnego rodzaju czopki oraz maści łagodzące i ściągające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, odkażające itp. W leczeniu hemoroidów stosowane są także wspomagająco środki doustne (leki poprawiające krążenie i uszczelniające naczynia) – tu jednak zażywanie musi być systematyczne i przez dłuższy okres czasu. Stosowanie błonnika (suplementacja pod postacią tabletek roślinnych, proszków dodawanych do żywności) poprzez stymulowanie wypróżniania także pomaga łagodzić objawy choroby hemoroidalnej. Z pewnością aplikacja środków miejscowych mimo że ma działanie doraźne, pozwoli „wysiedzieć” podczas meczu futbolowego, czy to na stadionie, czy też w domu przed tv...

INNE SPOSOBY:

Krioterapia domowa. Dostępna jest pod postacią produktu medycznego - plastikowej tubki, która używana jest do krioterapii odbytu - ochładzania żylaków. Przed każdym użyciem wstawia się ją do zamrażalnika na dwie godziny. Umożliwia to osiągnięcie odpowiedniej temperatury przez środek chłodzący, który znajduje się w tubce. Tubkę umieszcza się w odbycie. Nie powoduje ona negatywnych skutków, więc można ją stosować wielokrotnie. Nie powoduje alergii jak niektóre środki roślinne (maści, żele) aplikowane miejscowo. Operacyjne usuwanie hemoroidów. W bardzo zaawansowanych żylakach odbytu stosuje się operacyjne leczenie, które jest dość bolesne. Metod jest kilkanaście, np. Metoda Barrona (często stosowana w połączeniu z fotokoagulacją lub wymrożeniem). Najmniej inwazyjną metodą chirurgicznego leczenia hemoroidów jest hemorn.

 

 

Artykuł z miesięcznika Abc Apteki – czerwiec 2012

pobierz artykuł w formacie PDF