Jajko mądrzejsze od kury czyli jak kobiety powinny dbać o zdrowie by nie popełniać błędów starszego pokolenia.
Kobiety, poświęcając cały czas rodzinie i pracy, zapominają o sobie, a przede wszystkim o własnym zdrowiu. Zaniedbują kontrolne wizyty u ginekologa i regularne badania, takie jak cytologia, czy USG dopochwowe. Często kontaktują się z ginekologiem jedynie podczas ciąży, albo w celu otrzymania recepty na środki antykoncepcyjne. Tymczasem lekarze przekonują, że regularne wizyty u ginekologa są obowiązkowe dla kobiet w każdym wieku, nawet w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym. To właśnie w tym wieku, kobiety są szczególnie narażone na raka jajnika. Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie właściwego leczenia to zawsze większa szansa na skuteczną walkę z chorobą.
Jeżeli:
• W rodzinie występował rak piersi lub rak jajnika;
• Masz więcej niż 45 lat;
• Miałaś wczesną miesiączkę oraz późną menopauzę;
• Prowadzisz wysokotłuszczową dietę, palisz papierosy, nadmiernie spożywasz alkohol — ogólny niezdrowy tryb życia;
• Masz predyspozycje genetyczne (ok.10% pacjentek z rakiem jajnika);
• Jesteś w trakcie lub stosowałaś hormonalną terapię zastępczą (HTZ);
Jeżeli na któryś z powyższych punktów odpowiedziałaś „TAK", zgłoś się koniecznie na badania kontrolne do ginekologa.
Wczesne objawy tego nowotworu są mało specyficzne i mogą być mylone z symptomami innych, mniej poważnych schorzeń. Dlatego chorobę wykrywa się najczęściej w stadium zaawansowanym, gdy szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze.
Jedynym badaniem, które może zwiększyć wczesną wykrywalność raka jajnika jest USG dopochwowe, które pozwala ocenić nie tylko rozmiary, ale i strukturę jajników. Jest to bardzo ważne, gdyż nowotwór ten nie zawsze jest związany z powiększeniem jajnika. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by od 35. roku życia każda kobieta miała wykonywane USG przezpochwowe.
Wiosna to dobra okazja do gruntownych porządków nie tylko w domu ale z samym sobą. Jest to dobry czas do zadbania o siebie i swoich bliskich oraz do podjęcia konkretnych kroków w kierunku wykonania corocznych badań kontrolnych. Do takiej postawy przekonywały znane Polki: Maja Hirsch, Aleksandra Mikołajczyk wraz z mamą — Krystyną Dziadkiewicz, Jolanta Fajkowska z Marią Niklińska — córką, które podczas przedświątecznej akcji edukacyjnej „Jajko mądrzejsze od kury" zorganizowanej przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości, namawiały uczestniczki akcji do wykonywania regularnych badań cytologicznych i USG przezpochwowego. Badania te są bezbolesne i trwają kilka minut, a dają nam spokój wewnętrzny i pewność swojego zdrowia.
Obecne podczas akcji gwiazdy ozdobiły wielkanocne pisanki, rozmawiając z uczestniczkami sobotniego eventu o sprawach ważnych i intymnych. Męski punkt widzenia wymalował na 1,5 - metrowej pisance znany rysownik Andrzej Pągowski. Zdrowie kobiety zostało metaforycznie porównane przez artystę do piękna wiosennych kwiatów.
Podczas sobotniego wydarzenia Organizatorzy zwracali szczególną uwagę na zagrożenie, jakim jest rak jajnika. Celem projektu było zachęcenie Polek do regularnych wizyt u ginekologa i wykonywania USG dopochwowego — badania, które daje szanse na wczesne wykrycie raka jajnika.
„Jest kilka spraw w życiu, których nie należy odkładać na później. Regularne badania i troska o zdrowie intymne jest kluczowa, jeśli chcemy spokojnie realizować nasze dalsze plany i marzenia"
— mówi Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości
Czym jest rak jajnika?
- Rak jajnika charakteryzuje się obecnością komórek nowotworowych w jednym lub obu jajnikach.
- Może wystąpić u kobiet w każdym wieku, ale największy wzrost zachorowań następuje po 45. roku życia.
- 80% przypadków raka jajnika jest wykrywanych późno — w zaawansowanym stadium choroby. Taki stan związany jest z bezobjawowym rozwojem tego nowotworu, co oznacza, że bardzo trudno go zdiagnozować.
- W Polsce na raka jajnika zapada rocznie ok. 3400 kobiet. Rak jajnika to piąty pod względem zapadalności nowotwór złośliwy u kobiet w naszym kraju.
Objawy raka jajnika
Rak jajnika początkowo nie daje charakterystycznych objawów. Kobiety oraz lekarze powinni zwrócić uwagę na niespecyficzne oznaki choroby, takie jak:
- biegunki, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, uczucie pełności w jamie brzusznej, brak apetytu powiększenie obwodu brzucha
- ból brzucha
- uczucie zmęczenia, osłabienie
- nietrzymanie moczu lub częste oddawanie moczu
Powyższe objawy mogą być symptomami innych, mniej poważnych schorzeń. To sprawia, że bardzo trudno jest rozpoznać raka jajnika we wczesnej fazie rozwoju i zwykle wykrywany jest on już w zaawansowanym stadium. Wówczas cechą charakterystyczną jest wodobrzusze (nagromadzenie płynu w jamie otrzewnowej).
Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG dopochwowego mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium.
Więcej informacji: www.kwiatkobiecosci.pl
Ida Karpińska
Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości
www kwiatkobiecosci pl
Artykuł z magazynu Apetyt na zdrowie nr 13 (maj - czerwiec / lipiec - sierpień 2012)
pobierz artykuł w formacie PDF