Czerwone, mięciutkie, pachnące owoce pojawiają się na początku czerwca i chyba nam wszystkim kojarzą się z aromatem lata, luzu, wakacji. O truskawce można by pisać owocowe poematy, niestety jednak jest to także jeden z częstszych alergenów. U dzieci wywołuje zazwyczaj pokrzywkę…
To nasz sztandarowy owoc krajowy, który Polacy z siłą patriotyzmu (w końcu truskawka nosi jeden z kolorów naszej flagi) kochają ponad życie… Te inne pojawiają się wprawdzie już kilka tygodni wcześniej w sklepach – marokańskie, hiszpańskie, włoskie i jakie tam tylko chcecie, my jednak uważamy, że nasze mają prawdziwie truskawkowy smak… Truskawki to pierwszy zwiastun lata, gdyż pojawiają się na początku czerwca wraz z coraz bardziej słonecznymi dniami i rosnącymi temperaturami. Ich aromat wielu dorosłym kojarzy się z beztroską i dzieciństwem. Truskawki mają niepowtarzalny smak, są bardzo zdrowe i niskokaloryczne. 10 dkg dostarcza tylko 27 kcal i aż 66 mg witaminy C, co w całości pokrywa zapotrzebowanie dzienne. Poza tym świeże truskawki zawierają także cenne minerały (wapń, żelazo, fosfor, magnez, mangan) oraz witaminy z grupy B i pektyny.
A jednak są wady…
Niestety, truskawki są jednym z najczęściej uczulających owoców. Objawami alergii pokarmowej wywołanej przez spożycie truskawek są najczęściej różnego rodzaju pokrzywki (swędzące wykwity na skórze) oraz biegunki. Oczywiście najbardziej podatne na truskawkowe alergeny są dzieci. To u ich najczęściej stwierdza się uczulenie na te owoce. Często z wiekiem alergia na truskawki mija.
Najczęstszym objawem tego uczulenia jest pokrzywka i drobna, czerwona wysypka na brzuszku lub plecach malucha. Czasem dręczą też dziecko biegunki.
Łagodzenie świądu
Rozpoznanie pokrzywki jest dość łatwe. Najszybciej ulżyć można małemu uczuleniowcowi, stosując odpowiednie preparaty miejscowe. Począwszy od delikatnych, antyalergicznych kosmetyków do mycia i pielęgnacji skóry aż po lecznicze emulsje ziołowe, przynoszące ulgę w swędzącej dziecko pokrzywce i działające antyhistaminowo. W przypadku, gdy bąble pojawiły się na twarzy, albo doszło do obrzęku warg, języka i pojawia się nawet niewielka duszność - trzeba bezzwłocznie udać się na pogotowie czy do szpitala, aby lekarz mógł udzielić natychmiastowej pomocy. Uczulone może być także niemowlę, jeśli jest karmione naturalnie, a mama lubi truskawki. Jedynym sposobem na pozbycie się objawów alergicznych po zjedzeniu truskawek jest niestety wyeliminowanie ich z diety. W przypadku niemowląt i starszych dzieci jest to bezwzględnie konieczne, niewskazane jest tu bowiem eksperymentowanie. Jeśli po porcji owoców pojawiła się wysypka, raczej nie warto podawać ich dziecku po raz drugi. Jego organizm i układ odpornościowy nie są jeszcze dostatecznie wykształcone i nigdy nie wiadomo, jaka może być reakcja po następnej porcji. Kolejna próba może być podjęta najwcześniej za kilka lat. U osób dorosłych alergia na truskawki zdarza się dość rzadko, jednak przybiera wtedy poważniejsze formy. Dlatego truskawek nie powinny jadać osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na salicylany (czyli aspirynę), bowiem owoce te zwierają duże ich ilości. U osób uczulonych na salicylany po spożyciu truskawek mogą pojawiać się: ataki kaszlu i duszności, ataki astmy, obrzęk naczynio-ruchowy, wysypka skórna, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Truskawki powodują uwalnianie się w organizmie magazynowanej w komórkach histaminy, odpowiedzialnej za wszystkie reakcje alergiczne.
Katar sienny
Wodnisty wyciek z nosa na tle alergicznym najszybciej zahamujemy użyciem miejscowego preparatu antyhistaminowego. Jednak do codziennej higieny, a także w profilaktyce kataru, będącego skutkiem działania alergenów wziewnych, zaleca się stosowanie preparatów do nosa czyszczących go z alergenów, poprawiających nawilżenie, a przez to usprawniających pracę naturalnych mechanizmów obronnych błony śluzowej nosa.
Pyłkowica w krzyżówce z truskawkami
Dziecko uczulone na pyłki jest często nadwrażliwe na niektóre pokarmy, zwłaszcza warzywa i owoce. Najczęściej alergia krzyżowa występuje przy uczuleniu na pyłki roślinne. Warto wiedzieć, że jeśli dziecko ma stwierdzone uczulenie na pyłki lub sierść zwierząt, po jakimś czasie może wystąpić też alergia na konkretne warzywa, owoce lub mięso. Typowe objawy alergii krzyżowej to wodnisty katar, kaszel, obrzęk krtani, czasem duszność. Oczy łzawią, może dojść do zapalenia spojówek. Na skórze pojawia się pokrzywka, oraz biegunka (nawet z krwią). Oprócz biegunki (lub silnych skurczów brzucha) chory czuje swędzenie na całym ciele, pojawia się rumień, gwałtownie spada ciśnienie krwi, przez co serce nie pracuje jak należy, pojawiają się trudności w oddychaniu. Czasem mogą wystąpić zaburzenia świadomości. To groźna sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy lekarza, najlepiej w szpitalu. Najczęściej jednak reakcja nie ma tak dramatycznego przebiegu, chociaż dla małego alergika jest uciążliwa: pieczenie, świąd, obrzęk gardła i języka. Pojawia się zaczerwienienie i wysypka wokół ust.
Mimo więc swej niezaprzeczalnej smakowitości truskawki mogą też sprawić kłopoty, gdy zdarzy się, że podamy je uczulonemu dziecku. Dla tych, którzy natomiast kłopotów po zjedzeniu tych owoców nie mają - nadchodzi truskawkowe eldorado.
Artykuł z miesięcznika Abc Apteki – czerwiec 2013