Układ pokarmowy

Zadbaj o swój układ pokarmowy

Nieodpowiednia dieta, stres i ciągły pośpiech prowadzą do licznych dolegliwości ze strony układu pokarmowego i jego głównego narządu, jakim jest żołądek. Objawy nieprawidłowego funkcjonowania to biegunki lub zaparcia, wymioty, ból brzucha i żołądka, zgaga czy też wrzody. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą mieć różny charakter. Mogą się nasilać po jedzeniu, być przewlekłe lub niespecyficzne. Zawsze warto zasięgnąć porady gastroenterologa przy nasilonych lub przewlekłych objawach i wykonać odpowiednie badania.

 

Ból żołądka — jak złagodzić objawy?

Istnieje wiele preparatów, które łagodzą objawy bólowe żołądka takie jak pieczenie, zgaga, odbijanie czy ból pod mostkiem. Zazwyczaj są to preparaty neutralizujące nadmiar kwasu w żołądku lub osłaniające, które w swym składzie zawierają np.: kwas hialuronowy. Oprócz stosowania wspomagających preparatów warto zmienić styl życia i dietę, które w znaczący sposób wpłyną na stan naszego układu pokarmowego.

Podkategorie

  • Biegunki

    Biegunka — najczęstsze przyczyny

    Biegunka najczęściej wywołana jest przez zakażenie rotawirusami, lekami, alergiami pokarmowymi, stresem, ale także może świadczyć o stanach chorobowych układu trawiennego czy też jelit. Często biegunka jest skutkiem spożycia przeterminowanej żywności lub żywności o dużej zawartości substancji toksycznych typu pestycydy. Należy pamiętać, że biegunka może być niebezpieczna dla życia, gdyż może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

     

    Leczenie biegunki

    Bardzo ważne przy biegunce jest picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody, ale bardzo małymi porcjami. Często zalecane jest zażywanie węgla aktywnego czy preparatów z taniną. Skutecznie i szybko powstrzyma biegunkę farmaceutyk z loperamidem. Nie należy zapominać o elektrolitach i probiotyku, który wzbogaci jelita w pożyteczne bakterie.

  • Niestrawność

    Niestrawność — co to za schorzenie?

    Uczucie ciężkości, zalegania pokarmu, odbijanie, biegunka to symptomy problemów z układem trawiennym. Często jest to niestrawność, która może być czynnościowa i występuje głównie po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych pokarmów, które powodują ból w nadbrzuszu. Wyróżniamy także niestrawność organiczną, która jest następstwem występowania wrzodów żołądka lub też refluksu. Czynniki, które sprzyjają niestrawności to niektóre leki, alkohol, duże porcje posiłków czy ciężkostrawne pokarmy.

     

    Jak leczyć niestrawność?

    Bardzo ważna w leczeniu niestrawności jest zmiana diety, zmniejszenie porcji, spożywanie około 5 porcji dziennie i unikanie ciężkostrawnych pokarmów. Warto wspomóc organizm przyjmując preparaty farmakologiczne i zioła wspomagające trawienie z karczochem, ostropestem czy miętą. Dobrze sprawdzą się także preparaty obniżające poziom kwasu solnego w żołądku i preparaty osłaniające błonę śluzową żołądka.

  • Probiotyki
  • Wrzody żołądka, refluks

    Wrzody żołądka i refluks — warto skonsultować z lekarzem

    Uciążliwe i nawracające dolegliwości żołądka warto skonsultować z gastroenterologiem, aby dokładnie zdiagnozować dolegliwość. Refluks żołądkowo-przełykowy będzie objawiał się cofaniem treści pokarmowej do przełyku. Jednocześnie odczuwalny jest ból żołądka, pieczenie w przełyku, ból za mostkiem czy odbijanie. Natomiast wrzody żołądka charakteryzują się bólem żołądka po około 3 godzinach po posiłku. Są to ssanie i palenie w żołądku, a także uczucie pieczenia. Warto wspomnieć o bólu żołądka wywołanym stresem, pomimo prawidłowych wyników badań.

     

    Jak ulżyć sobie przy bólach żołądka?

    W aptece internetowej przy chorobie wrzodowej żołądka czy refluksie dostępnych jest wiele preparatów, które obniżają poziom kwasu solnego w żołądku. Niekiedy warto sięgnąć po preparaty osłaniające błonę śluzową żołądka i leki wspomagające trawienie, aby pokarm długo nie zalegał w żołądku. Są to farmaceutyki zawierające inhibitory pompy protonowej, zioła typu mięta, rumianek. Warto sięgnąć po osłaniające siemię lniane, czy zobojętniającą miksturę z sody oczyszczonej.

  • Zaparcia

    Zaparcia — duży dyskomfort

    Zaparcia to dolegliwość, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Powyższe schorzenie wywołane jest często niedostateczną podażą płynów, dietą ubogą w błonnik czy też brakiem aktywności ruchowej. Trudnościom z wypróżnieniem towarzyszą często bóle brzucha, nudności, dolegliwości ze strony żołądka, a także wzdęcia i utrata apetytu.

     

    Domowe sposoby na zaparcia i preparaty apteczne

    Zaparcie jest dolegliwością, która z większości przypadków ustępuje samoistnie. Można wzbogacić dietę w pokarmy zawierające duże ilości błonnika typu babka jajowata czy też suszone śliwki, czy morele. Picie dużej ilości wody i większa aktywność fizyczna również są bardzo pomocne przy zaparciach. W aptece dostępnych jest wiele preparatów w postaci czopków, tabletek czy też syropów ułatwiających pracę jelit. W razie konieczności można zastosować wlewki doodbytnicze.

  • Zdrowa wątroba
  • Zespół jelita drażliwego
  • Wzdęcia

    Wzdęcia — przyczyny i objawy

    Nieprzyjemny, dokuczliwy problem wzdęć wiąże się z nadmiernym nagromadzeniem gazów w jelitach. Dodatkowo odczuwa się ból i skurcze brzucha, przelewanie w jelitach, a także wzmożone oddawanie gazów. Przyczyny to najczęściej spożywanie pokarmów i napojów wzdymających, alergie pokarmowe, a także nieprawidłowa flora bakteryjna po zażywaniu na przykład antybiotyków. Często na bolące wzdęcia cierpią niemowlęta, ze względu na niedostatecznie rozwinięte jelita.

     

    Zioła i preparaty na wzdęcia

    Przy dokuczliwych wzdęciach warto sięgnąć po zioła typu koper, mięta, rumianek, aby zmniejszyć dyskomfort. W postaci płynów i kapsułek dostępne są farmaceutyki z simetikonem, które skutecznie zmniejszają napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów i ułatwiają ich wydalanie. Warto zaopatrzyć się też w probiotyki, które wzbogacą naszą florę jelitową i złagodzą wzdęcia.

Aktywne filtry