Zdrowie

Podkategorie

  • Alergia

    Alergia - problem cywilizacyjny

    Wraz z nadejściem wiosny wiele osób odczuwa dolegliwości alergiczne takie jak: katar sienny, łzawienie a także problemy z oddychaniem. Takich objawów nie należy lekceważyć. Alergia jest to nadmierna odpowiedź organizmu na kontakt z alergenami np.: pyłkami traw, pyłkami drzew czy alergenami odzwierzęcymi lub kosmetykami. U części pacjentów diagnozuje się przewlekłą alergię pokarmową, która objawia się bólami brzucha czy biegunką. Organizm, żeby bronić się przed alergenami wytwarza histaminę - specyficzne przeciwciało.

     

    Jak leczyć alergię?

     

    Aby prawidłowo zdiagnozować problem należy skontaktować się z alergologiem, który wykona badania, testy i zleci odpowiednią dla danego pacjenta farmakoterapię.

    Doraźnie można zastosować tabletki przeciwhistaminowe, krople na katar sienny, krople na łzawienie oczu , a także dołączyć wapno.

  • Ból

    Ból - sygnał ostrzegawczy dla organizmu

    Pojawiający się ból informuje nas, że w organizmie dzieję się coś nieprawidłowego. Może się on objawiać dyskomfortem fizycznym jak i psychicznym. Może mieć charakter przewlekły np.: przy stanach zapalnych narządów wewnętrznych, chorobie zwyrodnieniowej lub ostry w wyniku urazu lub infekcji. Ból może mieć charakter miejscowy jak przy bólu gardła, głowy czy zębów lub rozległy jak przy bólu jamy brzusznej czy kończyn.

     

    Jak leczyć ból?

    W ofercie apteki znajdują się tabletki, kapsułki, krople do uszu czy też maści zmniejszające doraźnie dolegliwości bólowe. Warto pamiętać, żeby powyższe leki stosować zgodnie z zaleceniami producenta i prawidłowym dawkowaniem. W przypadku nasilania się dolegliwości bólowych lub ich przewlekłego charakteru warto skonsultować się ze specjalistą, który dzięki diagnostyce precyzyjnie określi przyczynę bólu oraz przypisze skuteczne leki na ból.

  • Przeziębienie i grypa

    Grypa i przeziębienie — choroby jesieni, zimy i wiosny

    Uciążliwe objawy jak gorączka, kaszel mokry lub suchy, ból głowy i mięśni czy ból gardła świadczą o infekcji. Najczęściej wywołują ją wirusy grypy, adenowirusy, koronawirusy czy też rinowirusy. Zazwyczaj organizm sam radzi sobie z wirusem, ale warto go wspomóc dostępnymi preparatami na objawy przeziębienia i grypy.

     

    Jak leczyć grypę i przeziębienie?

    Pomogą nam preparaty, które łagodzą a nie leczą objawy. Są to syropy na kaszel, krople udrażniające nos, tabletki na ból gardła czy też preparaty na gorączkę. Warto wspomnieć, że temperatura ciała do 38 stopni nie powinna być obniżana, gdyż świadczy o tym, że nasz organizm walczy z chorobą. Należy pamiętać, żeby dbać o odporność w trakcie całego roku, stosując preparaty, które nas wspomogą w walce z infekcjami takimi jak grypa czy przeziębienie.

  • Stawy i kości

    Układ kostny — stelaż organizmu

    Aby nasz układ ruchu prawidłowo funkcjonował muszą współdziałać mięśnie, stawy i kości. Kości oprócz funkcji ruchu stanowią także ochronę dla organów wewnętrznych. Niestety są one narażone na liczne uszkodzenia, co prowadzi do ich urazów i złamań. Często pacjenci skarżą się na ból i sztywność stawów, bóle reumatyczne czy zmniejszenie zakresu ruchu w stawach.

     

    Jak zadbać o stawy, kości i mięśnie?

    Aby zadbać o nasze kości należy pamiętać o odpowiedniej aktywności fizycznej i diecie bogatej w wapń i witaminy. W razie potrzeby warto suplementować preparaty zawierające wapń, witaminę D i K. Aby zregenerować chrząstkę stawową należy przyjmować glukozaminę, kolagen, kwas hialuronowy oraz chondroitynę.

  • Oczy i wzrok

    Oczy — narząd wzroku

    Wyjątkowo wrażliwym i delikatnym narządem są oczy. Narażone są codziennie na ciągłe promieniowanie komputerów, telewizorów czy telefonów. Także zanieczyszczenie powietrza i uboga dieta mogą wpłynąć na pogorszenie funkcjonowania wzroku. Doprowadza to do dyskomfortu, który objawia się obrzękiem powiek, łzawieniem, zmęczeniem oczu lub pogorszeniem widzenia.

    Ochrona oczu — co stosować na oczy i wzrok

    Aby prawidłowo chronić oczy, należy w miarę możliwości ograniczyć korzystanie z komputerów. Warto wspomóc wzrok od wewnątrz przyjmując wielowitaminowe preparaty na oczy, które zawierają również kwasy omega i wyciąg z borówki. Nie należy zapominać o prawidłowym nawilżeniu powierzchni oka preparatami zawierającymi w swoim składzie np.: kwas hialuronowy.

  • Serce i układ krążenia

    Jakie funkcje pełni układ krwionośny?

    Serce znajduje się w samym centrum klatki piersiowej i otoczone jest skomplikowaną siecią naczyń krwionośnych. Głównym jego zadaniem jest pompowanie krwi z tlenem i niezbędnymi substancjami odżywczymi do wszystkich komórek w organizmie. Niestety zdarza się, że predyspozycje genetyczne, stres czy nieodpowiedni styl życia powodują różne schorzenia układ krwionośnego, w tym naszego głównego narządu — serca. Mogą to być arytmie, nadciśnienie, ból w klatce piersiowej, zawał serca czy też obrzęki lub żylaki.

     

    Serce — jak wspomóc?

    Warto przeprowadzać badania kontrolne, aby szybko zdiagnozować nadciśnienie czy też podwyższony poziom cholesterolu. Warto wtedy zacząć suplementację preparatami zawierającymi głóg, argininę, czosnek. Aby uniknąć miażdżycy, należy zażywać zioła typu karczoch, oleje, fermentowany czerwony ryż. Nie należy zapominać, że dla naszego układu krwionośnego niezbędna jest aktywność fizyczna, prawidłowa masa ciała a także zbilansowana dieta.

  • Układ nerwowy

    Choroby układu nerwowego

    Współczesny styl życia, który charakteryzuje się nadmierną ilością stresu, brakiem aktywności fizycznej oraz nieprawidłową dietą prowadzi do wielu zaburzeń neurologicznych. Zbyt duża ilość hormonów adrenaliny i kortyzolu wywołuje w organizmie liczne dysfunkcje. Nerwowość, zaburzenia pracy serca, problemy z koncentracją, bezsenność obniżają komfort życia. Doprowadza to także do licznych chorób układu nerwowego — schorzeń typu nerwica lękowa, depresja czy bezsenność.

     

    Jak zadbać o zdrowie psychiczne?

    W celu poprawy funkcjonowania układu nerwowego warto suplementować witaminy A B C D E, które wpływają na poprawę samopoczucia, a także magnez i kwasy omega. Dobre działanie na zdrowie psychiczne wykazuje również różeniec górski, ashwagandha czy melisa. Na problemy z koncentracją warto przyjmować wyciąg z miłorzębu japońskiego a na problemy ze snem tabletki lub herbatki ziołowe.

  • Układ pokarmowy

    Zadbaj o swój układ pokarmowy

    Nieodpowiednia dieta, stres i ciągły pośpiech prowadzą do licznych dolegliwości ze strony układu pokarmowego i jego głównego narządu, jakim jest żołądek. Objawy nieprawidłowego funkcjonowania to biegunki lub zaparcia, wymioty, ból brzucha i żołądka, zgaga czy też wrzody. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą mieć różny charakter. Mogą się nasilać po jedzeniu, być przewlekłe lub niespecyficzne. Zawsze warto zasięgnąć porady gastroenterologa przy nasilonych lub przewlekłych objawach i wykonać odpowiednie badania.

     

    Ból żołądka — jak złagodzić objawy?

    Istnieje wiele preparatów, które łagodzą objawy bólowe żołądka takie jak pieczenie, zgaga, odbijanie czy ból pod mostkiem. Zazwyczaj są to preparaty neutralizujące nadmiar kwasu w żołądku lub osłaniające, które w swym składzie zawierają np.: kwas hialuronowy. Oprócz stosowania wspomagających preparatów warto zmienić styl życia i dietę, które w znaczący sposób wpłyną na stan naszego układu pokarmowego.

  • Układ moczowo-płciowy

    Jakie funkcje pełni układ moczowy?

    W skład układu moczowego wchodzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Podstawową funkcją układu moczowego jest filtracja i oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Niestety narażone są na liczne infekcje bakteryjne i grzybicze. Zakażenia układu moczowego i płciowego często mają charakter przewlekły.

     

    Ochrona układu moczowo-płciowego

    Aby ograniczyć rozwój infekcji warto zastosować preparaty zakwaszające mocz takie jak: żurawina, witamina C. Przy zakażeniach grzybiczych warto stosować probiotyki w postaci kapsułek lub też kapsułek dopochwowych. Przy piasku lub kamieniach nerkowych warto zastosować ziołowe preparaty w postaci pasty do rozpuszczenia w wodzie.

  • Dermatologia

    Problemy skórne

    Osoby w różnym wieku zmagają się z dolegliwościami skórnymi. Mogą to być trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, suchość skóry lub łupież. Na skórze mogą pojawić się kurzajki i brodawki a po zagojonych ranach blizny. Takie problemy skórne wywołane są czynnikami zewnętrznymi (zanieczyszczenie powietrza, substancje chemiczne), jak i wewnętrznymi (stres, nieodpowiednia dieta, alergia). Zmiany jakie obserwujemy na skórze mogą być symptomem choroby, dlatego nie należy bagatelizować tych dolegliwości.

     

    Dermokosmetyki na zmiany skórne

    Dermokosmetyki są bogate w witaminy A, E, C i B, które spowalniają procesy starzenia się skóry, chronią przed zmianami skórnymi i przyspieszają regenerację. Za ochronę skóry odpowiedzialne są także lipidy i antyoksydanty. Przy leczeniu dolegliwości skórnych warto zwrócić uwagę na fakt, że w dermatologii leczy się je nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz, przyjmując leki doustne.

  • Higiena

    Higiena i codzienna pielęgnacja

    W kategorii higiena polecamy preparaty do dezynfekcji ran i otarć, plastry i płyny na odciski. Do codziennej pielęgnacji proponujemy specjalistyczne pasty do zębów i liczne akcesoria higieniczno-kosmetyczne. Do pielęgnacji i usuwania zalegającej woskowiny w uszach krople i spraye.

Aktywne filtry